Henschel 1910 - 9989
HE 09989
![]() |
Generelle betragtninger vedrørende C maskinerne
| Teknik | Dimensioner ved leveringen |
| Lokomotiv fabrikat | Henschel & Sohn, Kassel |
| Årgang - fabriksnr. | 1910 - 9989# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | Ct - 630mm, akselafstand 2x800mm |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | Fabrik: 18,76 m² (?). - Rist: 0,42 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 260 x 300 mm |
| Trækkraft - arbejde | 2300 kg - 60 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 3,4 hl - 1,18 m³ |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 12,5 t (8,5 t) |
| Max. hast. | |
| Liv og levned |
| 1910 Leveret til Assens som Nº 1, stationeret i Salbrovad |
| 1911 Tilbageført til Saxkjøbing Nº 1 |
| 1911 Ændret til Saxkjøbing C Nº 1 |
| 19?? Sidevandkasser forhøjet - nyt rumfang ukendt |
| 1938 Overført til Nakskov DdS 4 |
| 1956 Ny kedel, fra Ravnsby-Egholm R/S, oprindelig fra 1950 (kedlens dimensioner ukendt) => HE09989 ombygget |
| 1956 Ombygget og tilpasset længere kedel |
| 19?? Nye helsvejste og større sidevand- og kulkasser - dimensioner ukendt |
| 1966 Udgået. |