Henschel 1910 - 9990
HE 09990
![]() |
Generelle betragtninger vedrørende C maskinerne
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Henschel & Sohn, Kassel |
| Årgang - fabriksnr. | 1910 - 9990# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | C - 630 mm, akselafstand 2x800mm |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | Fabrik: 18,76 m². Kedelbog fra 1920: 16,25 m² - Rist: 0,42 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 260 x 300 mm |
| Trækkraft - arbejde | 2300 kg - 60 HK |
| Beholdninger kul - vand | 3,4 hl - 1,18 m³ |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 12,5 t (8,5 t) |
| Max. hast. | |
| Liv og levned |
| 1910 Leveret til Assens som Nº 2 FOTO |
| 1911 Tilbageført til Saxkjøbing Nº 2 |
| 1913 Ændret til Saxkjøbing C Nº 2 |
| 19?? Sidevandkasser forhøjet, nye dimensioner ukendt. Ændret til Saxkjøbing C.2 => FOTO |
| 1960 Udgået (ophugget) |
| Kildemateriale: Kedelbog fra 1920-1960 |