Henschel 1910 - 9993
HE 09993
![]() |
| Maskinen vises her i grøn/sort/rød bemaling og med den nye kedel fra 1940/41. |
Generelle betragtninger vedrørende C maskinerne
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Henschel & Sohn, Kassel |
| Årgang - fabriksnr. | 1910 - 9993# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | Ct - 630mm, akselafstand 2x800mm |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | Fabrik: 18,76 m². Kedelbog 1920: 17,14 m² - 0,42 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 260 x 300 mm |
| Trækkraft - arbejde | 2300 kg - 60 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 3,4 hl - 1,18 m³ |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 12,5 t (8,5 t) |
| Max. hast. | |