Henschel 1910 - 9994
HE 09994
![]() |
Generelle betragtninger vedrørende C maskinerne
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Henschel & Sohn, Kassel |
| Årgang - fabriksnr. | 1910 - 9994# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | Ct - 630mm, akselafstand 2x800mm |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | Kedelbog: 17,14 m² (DdS: 18,76 m²) - 0,42 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 260 x 300 mm |
| Trækkraft - arbejde | 2300 kg - 60 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 3,4 hl - 1,18 m³ |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 12,5 t (8,5 t) |
| Max. hast. | |
| Liv og levned |
| 1910 Leveret som Saxkjøbing Nº 6 - udlejet til anlægsentreprenøren. |
| 1912 Overført til Nakskov Nº 6 - stationeret i Horslunde. |
| 1913 Lokomotivet har i en periode været registreret som C Nº 6 |
| 19?? Sidevandkasser forhøjet - FOTO 1959 |
| 1960 Udrangeret efter kampagnen 1959 |