O&K 1912 - 5680
OK 05680
![]() |
O&K 5680/1912 ved Thise Kjærs Mergelselskab, Filholm Mergelleje, 1921/22
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Orenstein & Koppel, Berlin-Drewitz |
| Årgang - fabriksnr. | 1912 - 5680# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | Ct |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | 7,75 m² - 0,25 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 145 x 260 mm |
| Trækkraft - arbejde | 720 kp - 25 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 220 kg - 6 hl |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 6,1 t (4,8 t) |
| Max. hast. | ? |
| Liv og levned |
| 1912 Leveret gennem Vulcan, Maribo til Halsted-Ø.Karleby R/S |
| 1918 solgt til Tjele-Ørum Mergelselskab i temmelig ramponeret tilstand med 50% fortjeneste. |
| Efterfølgende videresolgt til andre selskaber. |
| Senest registreret 1929 i Ravhede Mergelleje (1928-29). FOTO |