O&K 1912 - 5791
OK 05791
| Foto efterlyses ! |
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Orenstein & Koppel, Berlin-Drewitz |
| Årgang - fabriksnr. | 1912 - 5791# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | Ct |
| Sporvidde - kedeltryk | 700 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | 7,75 m² - 0,25 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 145 x 260 mm |
| Trækkraft - arbejde | 720 kp - 25 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 220 kg - 6 hl |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 6,1 t (4,8 t) |
| Max. hast. | ? |
| Liv og levned |
| 1912 Leveret gennem Vulcan, Maribo til Skovlænge R/S |
| 1921 senest registreret i 1921. |
| Har sandsynligvis været i drift mindst til 1946, hvor der søgtes efter motorlokomotiver. |
| Skovlængebanen blev nedlagt i 1957, hvor kun en Pedershåb traktor blev sat til salg. |