O&K 1914 - 6419
OK 06419
| Foto efterlyses ! |
Oversigt over Sjællands Odde Stenværk's damplokomotiver
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Orenstein & Koppel, Berlin-Drewitz |
| Årgang - fabriksnr. | 1914 - 6419# (i flg. O&K en "Baggerkessel") |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | 0B0t |
| Sporvidde - kedeltryk | 600 mm - 12 kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | 11,7 m² - 0,3 m² |
| Cylinder boring x slaglængde | 185 x 300 mm |
| Trækkraft - arbejde | 1000 kp - 50 Hk |
| Beholdninger kul - vand | 300 kg - 5 hl |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 6,7 t (5,4 t) |
| Max. hast. | ? |
| Liv og levned |
| 1915 registreret ved Brørup Mergelselskab |
| 1919 overført/solgt til Stenlejerne på Sjællands odde v/ ing. Sletting |
| 1942 solgt til Cikorietørreriet ved Basnæs |
| 1952 ophugget (?) ved banens nedlæggelse |