Vulcan 1921 - 3145
VU 03145
![]() |
| Teknik | . |
| Lokomotiv fabrikat | Vulcan Ironworks, Wilkes-Barre, USA |
| Årgang - fabriksnr. | 1921 - 3145# |
| Hjulkobling - drivhjul Ø | 0-4-? - 622,3 mm |
| Sporvidde - kedeltryk | 1000 mm - ? kg/cm² |
| Hedeflade - ristareal | ? |
| Cylinder boring x slaglængde | 190,5 mm x 304,8 mm |
| Trækkraft - arbejde | ? |
| Beholdninger kul - vand | Oliefyret (i 1923) |
| Tjf. vægt (tomvægt) | 10900 kg |
| Max. hast. | ? |
| Liv og levned |
| 1921 leveret fra Vulcan Ironworks for Orenstein & Koppel (USA) |
| 1923 registreret i inventarfortegnelsen - som to-koblet oliefyret lokomotiv! |
| 19?? videre skæbne ukendt |